(با تشکر از گیمفا بابت این مطلب جذاب)

اگر بازی Dead Space را هم‌اکنون با آخرین تنظیمات گرافیکی ممکن تجربه کنید، همچنان پس از گذشت ۱۳ سال به راحتی می‌توانید از این جهنم ترسناک لذت ببرید. در نتیجه، ریمیک شدن عادی این بازی لطف چندانی ندارد و برای موفقیت Dead Space Remake، نکات مختلفی باید درنظر گرفته شود.

لفظ شاهکار و برگزیدن لقب Masterpiece، موضوعی است که امروزه بدون هیچ چهارچوب خاصی در مورد عناوین مختلف به‌کار گرفته می‌شود. در واقع، بازی‌های فراوانی وجود دارند که از نظر سطح کیفی برق از سرتان می‌پرانند و لیاقت نمره‌های بسیار خوبی دارند اما، لفظ شاهکار و درنظر گرفتن نمره‌ی ۱۰ از ۱۰ یکی از مسائلی است که همواره بین منتقدان باعث دودستگی شده است. در واقع برخی از منتقدین، نمره‌ی ۱۰ از ۱۰ را به معنای رسیدن یک محصول هنری به کمال و بالاترین نقطه‌ی ممکن  تلقی می‌کنند و این بدان معنی است که دیگر جایی برای پیشرفت وجود ندارد. از طرفی دیگر، برخی از منتقدان اعتقاد دارند که نمره‌ی کامل تنها شایسته‌ی بازی‌هایی است که سبک خود را یک قدم به جلو هدایت می‌کنند و در آینده عناوین متعددی از آن‌ها الهام خواهند گرفت.

به هر ترتیب، اگر با هر فرمولی بخواهیم نمره‌ی بازی Dead Space را بسنجیم، بعید است که کسی با الحاق نمره‌های بالا و القاب مختلف در جهت ستایش آن مخالفتی داشته باشد. در واقع، تصور این که یک بازی پس از گذشت ۱۳ سال همچنان از نظر کیفیت بصری و فنی، مکانیک‌ها و موارد دیگر عالی عمل کند حیرت‌انگیز است. به جرات می‌توان ادعا کرد که اگر هم‌اکنون به تجربه‌ی این بازی بنشینید، باز هم از طراحی‌های عالی، صداگذاری معرکه و جامپ‌اسکرهای هیجان‌انگیزش لذت خواهید برد و هیچ‌گاه به یاد نخواهید آورد که این بازی ۱۳ سال پیش عرضه شده است.

Dead Space

اگر هم‌اکنون به تجربه‌ی این بازی با آخرین تنظیمات گرافیکی بنشینید، باز هم از طراحی‌های عالی، صداگذاری معرکه و جامپ‌اسکرهای هیجان‌انگیزش لذت خواهید برد و هیچ‌گاه به یاد نخواهید آورد که این بازی ۱۳ سال پیش عرضه شده است.

اما دقیقاً این همان موضوعی است که شایعات ساخته شدن نسخه‌ی ریمیک Dead Space توسط استودیوی EA Motive را عجیب می‌کند. ظاهراً، شرکت الکترونیک آرتز به موفقیت عظیم نسخه‌ی بازسازی شده‌ی بازی Resident Evil 2 توسط شرکت کپکام (Capcom) چشم دوخته است و قصد دارد تا این عمل را با عنوان Dead Space تکرار کند.

البته، در این بین باید نکته‌ای بسیار مهم را یادآور شویم و آن نکته، کیفیت فنی و بصری بازی اصلی Resident Evil 2 است که تقریباً تمامی مکانیزم‌ها و خصوصیاتش در بین‌ بازی‌بازان امروزی منسوخ‌شده تلقی می‌شود. در حقیقت، دلیل اصلی موفقیت کپکام در بازسازی Resident Evil 2، عدم ارائه‌ی تجربه‌ی قابل قبول نسخه‌ی اصلی این بازی “در زمان حال” است. در واقع، ساخت نسخه‌ی ریمیک Resident Evil 2 باعث شد تا تغییرات بنیادینی از نظر زاویه‌ی دوربین و مکانیک‌ها در آن شکل بگیرند تا بازی‌بازان بیشتری به خرید آن ترغیب شوند؛ موضوعی که اصلاً و ابداً در مورد Dead Space صدق نمی‌کند.

حتی با فرض بر اینکه شاید پروسه‌ی ساخت ریمیک Dead Space از سال‌ها پیش آغاز شده باشد، باز هم نمی‌توان تحول صنعت بازی از زمان عرضه‌ی Resident Evil 2 و Dead Space تاکنون را مقایسه نمود و همان‌طور که اشاره شد، این بازی همچنان از هر نظر کیفیت ایده‌آلی را ارائه می‌کند. در واقع، به عنوان یک طرفدار دو آتیشه‌ی مجموعه‌ی Dead Space، تصور می‌کردیم که با ریبوت و یا ساخت نسخه‌ی چهارم روبرو باشیم (حتی با علم به این‌که دیگر ویسرال‌گیمز وجود خارجی ندارد (RIP)) تا اینکه همان بازی سال ۲۰۰۸ را با افکت‌های گرافیکی به‌روز شده و احتمالاً با قیمت یک بازی کامل خریداری کنیم.

از دیوارها هم بترسید!

از طرفی دیگر، هرچقدر بیشتر به راهکارهایی که الکترونیک آرتز می‌تواند برای فرار از گرفتارشدن نسخه‌ی ریمیک Dead Space در تله‌های مذکور به کار گرفته شود فکر می‌کنیم، راه‌های بیشتری به ذهنمان می‌رسد. شاید این بازی ریمیک محتویات و تغییراتی داشته باشد که بتواند ما را شگفت‌زده و شیفته‌ی خود کند. در واقع، همچنان مکانیزم‌های Dead Space برای قرارگیری در یک بازی نسل نهمی عالی به‌نظر می‌رسند اما، بازهم می‌توان ایده‌های جدیدی را در کنار گسترش‌دهنده‌های مختلف داستانی و گرافیک به‌روزشده در دل این بازی خوفناک جای داد.

به عنوان مثال، زمانی که Dead Space منتشر شد هنوز تکنولوژی و قدرت کارت‌های گرافیکی به اندازه‌ی کافی اجازه‌ی روایت داستان به صورت سینمایی را به سازندگانش نمی‌دادند و این امر عمدتاً به وسیله‌ی گزارش‌های صوتی صورت می‌گرفت. در واقع، شخصیت‌های بازی Dead Space معمولاً در مکان‌های خاصی قرار می‌گرفتند تا با آیزاک کلارک صحبت کنند و باقی موارد نیز توسط گفت‌وگوهای رادیویی انجام می‌شد. البته، نباید این نکته را فراموش کنیم که داستان این بازی در فضایی نابود شده روایت می‌شد و تنها راه برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محیط و سرگذشت ساکنین آن، فایل‌های صوتی بودند. در نتیجه، یکی از مواردی که انتظار داریم تا الکترونیک آرتز در نسخه‌ی ریمیک این بازی درنظر بگیرد، به‌روزشدن نحوه‌ی ارتباط شخصیت‌ها و روایت بازی است که حتی می‌توان با اتکا به قدرت کارت‌های گرافیکی امروزی، اندکی درون مایه‌ی سینمایی‌تر نیز به آن‌ها افزود.

از طرفی دیگر، فضاهای خالی در Dead Space دیگر موردی تلقی می‌شوند که می‌توان با پیشرفت تکنولوژی چاره‌ای برای آن‌ها اندیشید. برای مثال، Dead Space 2 به ما آموخت که می‌توان نگاه عمیق‌تری به مقوله‌ی استفاده از پتانسیل یک جهان خلق شده انداخت و این ریمیک احتمالی، می‌تواند از قدرت گرافیکی برای نفس‌گیرتر شدن گشت و گذار در محیط بازی بهره ببرد.

به عنوان موردی دیگر، می‌توان به روایت داستان بازی و وقایع سیاره‌ی Aegis VII توسط فایل‌های صوتی ایشیمورا اشاره نمود که به نوعی باعث می‌شود که برخی از بازی‌بازان در باتلاق ابهام فرو بروند و سعی کنند که توسط ذهنیت خود آن را تجزیه و تحلیل کنند. در واقع، به لطف پیشرفت تکنولوژی می‌توان انتظار داشت که الکترونیک آرتز نگاه ویژه‌ای به این بخش از بازی داشته باشد و همواره به وسیله‌ی کات‌سین‌ها به بازی‌بازان برای غرق شدن در بازی کمک کند.

امیدواریم این بازی ریمیک، محتویات و تغییراتی داشته باشد که بتواند ما را شگفت‌زده و شیفته‌ی خود کند.

اما مهم‌تر از همه، مجموعه‌ی Dead Space دارای محتویات اضافی خارج از بازی نظیر داستان‌های کمیک و انیمیشن Dead Space: Downfall است که فضاهای خالی روایی داستان بازی را پر می‌کنند. در واقع، الکترونیک آرتز به راحتی می‌تواند از این انیمیشن و داستان‌های کمیک در جهت خلق گسترش‌دهنده برای این بازی استفاده کند تا طرفداران این مجموعه نیز بیش از پیش ترغیب به خرید و تجربه‌ی دوباره‌ی آن شوند.

در نتیجه، با توجه به پیشرفت فناوری در طول یک دهه‌ی گذشته، به هیچ عنوان ساخت یک ریمیک از بازی‌ای که همچنان از هر نظر در سطح ایده‌آلی قرار دارد توجیهی نخواهد داشت. در واقع، با توجه به این موضوع که Dead Space از جهانی عظیم و غنی بهره می‌برد که از هر قسمتش می‌توان ایده‌های فراوانی استخراج نمود، شنیدن همان داستان با همان قالب و شیوه‌ی روایت هیچ لطفی ندارد و صرفاً تکرار مکررات قلمداد خواهد شد. به هر ترتیب، قطعاً بسیاری از شما همچنان عاشق این بازی هستید و علاقه دارید که نسخه‌ی احتمالی ریمیک آن، دقیقاً همان تجربه و حسی را به شما القا کند که در سال ۲۰۰۸ انجام داده بود.

همچنین، اگر شرکت الکترونیک آرتز خواهان موفقیتی نظیر نسخه‌ی ریمیک بازی Resident Evil 2 است، باید نکات فوق و ده‌ها نکته که از ذهن ما دور مانده است را درنظر بگیرد و طبعیتاً راه بسیار سختی نسبت به کپکام در پیش خواهد داشت.